13. díl Buď, a nebo - Druhý dech

Kateřina musela nechat nedonošené dítě v porodnici, a jako by o ně neměla zájem. Za Jitkou přijíždí na opušťák Pavlík Šestera. Víkend ale skončí tragicky. Stará paní Hokubová svou neopatrností zaviní výbuch a rodný dům lehne popelem. Vydrovi si konečně mohou přijet pro dítě do porodnice a v Kateřině, se konečně probouzí mateřský cit.

Kateřina Víchová musela zanechat své dítě v porodnici v inkubátoru, z jejího chování je cítit, jakoby o něj ztratila zájem. Ve společném zemědělském podniku se prosadí rekonstrukce teletníku, kdy telata zůstanou déle u krávy. Za Jitkou Hokubovou přijíždí na opušťák Pavlík Šestera. Víkend ovšem skončí tragicky - stará paní Hokubová vyhodí Jitčiny spreje s voňavkami do kamen, následuje výbuch a rodný dům lehne popelem.

Šesterovi nabídnou Jitce, že u nich může bydlet, její babička nalézá azyl u Kloučkových. Kateřina hledá zapomnění v práci - snaží se zavést do družstva metodu přenášení embrií telat. Do družstva přichází nový agronom a dostává se do konfliktu s Jiřím, který bojkotuje každé rozhodnutí nového předsedy Sýkory. Karel trvá na své výpovědi, Válek ho ale nechce pustit, i když sám odchází na misterstvo. Víchův syn Kája se chce postavit na vlastní nohy, chce odejít z domu na internát a prosí otce, aby se přimluvil u matky. Zdá se, že Karel s Martou mohou ještě najít společnou cestu zpátky. Konečně přichází zpráva, že Vydrovi si mohou jet pro dítě do porodnice a v Kateřině se konečně probouzí mateřský cit.

Tento díl seriálu Druhý dech online ke shlédnutí