Zlatá labuť

Díly online na Voyo

Báře Veselé (Marta Dancingerová) se smůla lepí na paty a je na útěku před spravedl‑ ností a neblahým vlivem svého bývalého přítele. Shodou okolností se, tak trochu nedobrovolně, stává prodavačkou v oddělení módy v právě otevřeném obchodním domě Zlatá labuť. To vše na přelomu třicátých a čtyřicátých let, tedy v době, kdy je Pra‑ha stále ještě zalita neony, v uměleckých směrech převládají art deco a kubismus, nedávno vzniklý zvukový film určuje módní trendy a nezbytnou součástí každého gentlemana je oblek a vybrané chování.

„Budeme vyprávět příběh zaměstnanců a majitelů nově otevřeného obchodního domu. Zejména tři hlavní hrdinky, mladé dívky, očekávají, že se jim v nové práci naplní životní cíle a touhy, a možná i doufají, že zde najdou ochranu před nástrahami vnějšího světa. Pro všechny je to úžasná práce v novém luxusním a atraktivním světě, který v tehdejším Československu neměl obdoby,“ říká producent a showrunner Filip Bobiňski.

„Bára řeší spoustu problémů, které nečekala. A jeden z těch problémů je samozřejmě láska. Postava mě baví, protože má velký nadhled a je odvážná a spontánní. Je jiná, než co jsem doposud hrála,“ říká o své roli Marta Dancingerová. Novými kolegyněmi Báry Veselé se stanou Eva Dušková (Beáta Kaňoková), křehká žena, která svou práci v obchodním domě vnímá jako vstupenku do jiného světa, do světa filmu, ve kterém by se ráda prosadila a Alena Zimová (Simona Lewandowská). Ta do Prahy utekla z malé vesnice a doufá, že jí anonymita velkoměsta konečně umožní žít tak, jak touží.

Zlaté labuti vládne rodina Kučerů. V jejím čele stojí Rudolf Kučera (Petr Kostka). Nekompromisní otec rodu a zapálený vlastenec. Toho vyvažuje maminka Božena v podání Daniely Kolářové. Ta o své roli říká: „Je to z našeho současného pohledu krásně genderově nevyvážené manželství (smích). Petr Kostka hraje hlavní postavu, majitele Zlaté labutě, a velmi autoritativní hlavu rodiny. A moje postava paní Kučerové přijala úlohu ženy, která se stará o všechno ostatní doma, je klidná a smířená se svou podřízeností manželovi.“ K tomu, co ji přimělo přijmout roli ve Zlaté labuti, dodává: „Nabídku jsem si zprvu hodně rozmýšlela. Na začátku jsem se sešla s tvůrci, mluvili jsme spolu například o úrovni jazyka a o české seriálové tvorbě obecně, následně jsem dostala na ukázku dva scénáře a uvažovala jsem o tom a rozhodla jsem se. To téma je pro mě přitažlivé. Sama jsem se dozvěděla hodně zajímavých věcí o předobrazech seriálu Zlatá labuť. Navíc se autoři snaží napínavým způsobem rozkrývat spoustu různých vztahů, takže se seriál jeví velmi zajímavě.“

Božena má dva syny. Prvorozeným je Rudolf Kučera mladší (Petr Stach), který v dětství prodělal obrnu a je upoután na invalidní vozík. Přesto jde o vitálního a potenciálního dědice celého rodinného impéria, který stále více touží po rodině. „Můj tatínek by chtěl, abych se ujal vedení společnosti, ale moje postava se tomu zatím docela úspěšně brání a svádí to na svoji nemohoucnost a na to, že nemůže převzít tak náročný úkol,“ říká o své roli Petr Stach a k tomu, co na diváky čeká, pak dodává: „Opravdu velkolepá výprava, skvěle připravené kulisy a kostýmy a myslím, že i ten děj bude hodně zajímavý, protože je plný zvratů.“

Druhorozeným synem je Petr Kučera ztvárněný Adamem Vaculou. Ten se v poslední době mihnul hned v několika velkých zahraničních produkcích, mimo jiné v seriálu z marvelovského univerza Falcon a Winter Soldier nebo v německém historickém seriálu Freud. „Petr je podnikatel, který se vrátil z cest po světě, kde se inspiroval a v Praze právě rozjíždí svůj nový projekt nazvaný Zlatá labuť,“ říká Adam Vacula a dodává: „Líbí se mi na něm, že každý problém, který se objeví, ať už doma nebo ve firmě, se snaží řešit lidsky a gentlemansky a že je to člověk s vizí, který chce do Československa přivézt něco, co tady ještě nebylo.“

Může se zdát, že Petr je předurčen k řízení obchodního domu, ovšem do čela rodinného klanu se dere jeho starší sestra a poslední z rodiny Kučerových, Irena, ztvárněná Kristýnou Ryškou (dříve Podzimkovou). „Je to prostřední dítě a tak trochu firmu vede, respektive se o to snaží. Je to jeden z jejích velkých cílů. A dělá pro to, aby dosáhla svého, různé věci. Je lehce intrikánka, ale mnohdy z pragmatických důvodů, protože se chce postarat o rodinu a myslí si, že nikdo jiný to není schopný zvládnout a určitě ne její bratr Petr, se kterým se neustále špičkují a předhazují si, kdo má v rodině větší vliv. Je to žena, která si jde za svým. Kariéristka. Takže i proto se může v očích diváka zdát, že je to intrikánka, protože to bylo na tu dobu nezvyklé,“ říká o své roli Kristýna Ryška.

Irena žije v odcizeném vztahu se svým manželem Lukášem Maškem, kterého ztvárňuje Robert Mikluš. Ten Zlatou labuť vidí takto: „Hned při prvním čtení mě zaujaly scénáře Jana Coufala. Je tam mnoho twistů, hned od začátku to nabírá grády. Hrozně mě baví je číst a byl jsem zvědavý na další, co se stane dál. Také mě nadchly reálie. Ve Kbelích se postavily obrovské ateliéry, ve kterých jsou desítky místnosti. Vyrostly tam dvě patra obchodního domu, cukrárny, restaurace. Vše je to v art decu. Je tam mnoho detailů. Kostýmy jsou také skvělé. Člověk se octne v úplně jiném prostředí a má najednou pocit, že se narodil o sto let dříve. Dobře se v tom existuje.“

Kromě rodiny Kučerů se Zlatá labuť zaměří i na osudy zaměstnanců obchodního domu. Oddělení módy Zlaté labuti vede Valerie Horká. Tu ztvárňuje Hana Kusnjerová. „Moc se mi líbí scénář, jak se jednotlivé linky v něm prolínají a odkrývají. Moje role je velmi zajímavá. Sice se tvářím, že Valerie je plochá postava (má plochý charakter), ale v jeden moment se ukáže , že má velmi bohatou historii,“ říká Hana Kusnjerová, jejíž Valerie je mateřská, hodná a laskavá ke všem svým podřízeným prodavačkám. „Zlatá labuť je prvním seriálem, kde si zahrají moje šediny, které jinde všichni zamaskovávají. Děj seriálu se odehrává ve vizuálně hezké době. Líbí se mi, že se při přípravě na to vizuálno kladla taková pozornost. Přijde mi, že v té době si lidi obecně všeho víc vážili,“ dodává Kusnjerová.

Kromě ní v oddělení módy působí i Kristýna Malá (Ema Businská), která ztvární ne moc šikovnou dívku, která nechápe, proč ji do tak prestižního obchodu přijali a Vojta (Vojtěch Vodochodský), mladý, „světaznalý“ kluk, který jde štěstí naproti co to jde a zatím mu to vychází. Je milý a empatický, díky čemuž získává oblibu zejména u starších žen, přičemž se ji nebojí využít.